Serdecznie witam na mojej stronie internetowej i zapraszam do zapoznania się z jej zawartością. Będę wdzięczny za Państwa opinie, uwagi i propozycje.

Pozdrawiam

Leszek Piechota

Senat RP
Odwiedź mnie na
Odwiedź mnie na
Katowicka Moderna
Wyszukiwarka
wyszukaj
 

Informacje

Zdjęcie

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Z przyjemnością informujemy, że na wniosek Senatora RP Leszka Piechoty, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego pan prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, 5 lipca 2018 r. nadał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” pani Alinie Chechelskiej-Płoskonce, panu Piotrowi Józefowi Naliwajce, pani Irmie Kozinie oraz pani Gabrieli Silvie.

Termin uroczystej gali wręczenia odznak honorowych oraz miejsce uroczystości zostaną podane w terminie późniejszym.

 

Informacje o odznaczonych:

 

Alina Chechelska

Fundatorka Fundacji Teatralnej (od 2010 roku wiceprezes, od 2012 r. prezes), która realizuje szereg projektów na niwie kultury i edukacji w Polsce i za granicą. Aktorka teatralna i filmowa, na stałe zatrudniona w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

 

Irma Kozina 

Od 30 lat dr hab. Irma Kozina zajmuje się naukowym opracowywaniem dzieł sztuki Górnego Śląska, wydając setki artykułów poświęconych ich historii. Jej dorobek doceniono wielokrotnie przyznając jej nagrody nadawane przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obok książek naukowych stanowiących podstawę do nadania jej tytułów doktora i doktora habilitowanego opracowała kilka pozycji popularno-naukowych, prezentujących ważki dorobek polskich twórców w dziedzinie  malarstwa, rzeźby, architektury i rzemiosła artystycznego. Za książkę o tytule Ikony dizajnu w województwie śląskim otrzymała statuetkę Śląskiego Tacyta.

 

Piotr Naliwajko

Urodzony w 1960r. Studia ASP Kraków, Wydział Grafiki w Katowicach, 1979-84r.  Był uczniem Jerzego Dudy – Gracza i Macieja Bieniasza. W latach 1983-1989 wspólnie z Tercetem Nadętym, czyli Grupą Trzech ( Naliwajko, Szpyt,   Żegalski), a po roku 1989 już indywidualnie, artysta zorganizował ponad sto wystaw w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Francji. Wielokrotnie brał udział w wystawach zbiorowych m.in.: w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Francji, na Węgrzech, w ZSRR, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. Na International Artexpo New York 2000 i 2001 oraz na International Artexpo California 2000 wystawił duże indywidualne prezentacje swoich obrazów.

 

Gabriela Silva

Ur. w Świętochłowicach. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat od nauki gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Chorzowie. Lekcje śpiewu zaczęła w wieku 16 lat. W 1988 ukończyła Wydział Wokalny Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła głos pod kierunkiem prof. Krystyny Szczepańskiej oraz prof. Haliny Słonickiej. W tym samym roku odniosła wielki sukces debiutując rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie Mozarta w Walencji, w inscenizacji Warszawskiej Opery Kameralnej. Podziwiana była na scenach w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Izraelu, Tunezji, Indiach, we Włoszech oraz w Ameryce Południowej.

 

 Tematy aktualności: wszystkie


Biuro Senatorskie Leszka Piechoty, 40-006 Katowice, ul. Warszawska 6, mail: senator@leszekpiechota.pl