Serdecznie witam na mojej stronie internetowej i zapraszam do zapoznania się z jej zawartością. Będę wdzięczny za Państwa opinie, uwagi i propozycje.

Pozdrawiam

Leszek Piechota

Senat RP
Odwiedź mnie na
Odwiedź mnie na
Katowicka Moderna
Wyszukiwarka
wyszukaj
 

Informacje

Zdjęcie

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 75. Pułku Piechoty

Senator Leszek Piechota w dniu 5 września br. wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej 75. Pułku Piechoty stacjonującego w Chorzowie w latach 1922-1939. 

Uroczystość, która odbyła się przy ul. Jagiellońskiej, gdzie na budynku Urzędu Miasta Chorzów zawisła tablica upamiętniająca, uświetnił swoją obecnością prezydent miasta Andrzej Kotala, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie, grupa Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk”, która prezentowała się w replikach żołnierskich mundurów  z lat 1922 – 1939, przedstawiciele samorządu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

75 Pułk Piechoty (wcześniej 167 Pułk Piechoty i 1 Pułk Strzelców Bytomskich)  uważany był w okresie międzywojennym za najbardziej śląski. Jego członkowie poprzez swoje czyny stali się dowodem męstwa i patriotyzmu polskiego żołnierza. Świadczy o tym ofiara krwi złożona w walkach  powstańczych, w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 r.  w bitwie pod Rybczanami czy podczas II wojny światowej. Za swe zasługi 36 żołnierzy Pułku otrzymało Order Virtuti Militarii oraz 28 - Krzyży Walecznych.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy honorującej żołnierzy i złożeniu pod nią kwiatów nastąpił przemarsz jej uczestników do Muzeum w Chorzowie,  gdzie została otwarta wystawa „W garnizonie chorzowskim, w latach 1922-1939”. 

08-09-2014
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkie


Biuro Senatorskie Leszka Piechoty, 40-006 Katowice, ul. Warszawska 6, mail: senator@leszekpiechota.pl